• среда, 24 април 2024

Вашинтон: Хути нападнале британски товарен брод, полесно повредено едно лице

Вашинтон: Хути нападнале британски товарен брод, полесно повредено едно лице

Вашингтон, 22 февруари 2024 (МИА) – Два проектили на јеменските Хути денеска погодиле британски товарен брод во Црвеното Море, предизвикувајќи штета и полесно е повредено едно лице, соопшти американската војска.

Претходно денеска, САД соборија шест беспилотни летала на Хутите во Црвеното Море, откако биле идентификувани како закана за воените бродови на САД и сојузниците на Вашингтон, соопшти американската Централна команда во објава на социјалните мрежи. јт/

Фото: МИА архива

Остани поврзан