• петок, 08 декември 2023

Ал Келаифи: Не е точно дека не сме му честитале на Меси за мундијалскиот трофеј

Ал Келаифи: Не е точно дека не сме му честитале на Меси за мундијалскиот трофеј

Париз, 24 септември 2023 (МИА) - Претседателот на Пари Сен-Жермен, Насер Ал-Хелаифи одговори на изјавата на екс-напаѓачот на клубот Лионел Меси, кој се пожали дека парижаните не му честитале на освоеното Светското првенство.

 

На 21 септември Меси изјави дека тој е единствениот играч на аргентинската репрезентација на кој клубот не му честитал за освојувањето на Мундијалот. Во финалето на Светското првенство 2022, Аргентинците го победија францускиот тим (3:3, пенали 4:2).

 

- Сите видоа, бидејќи објавивме дури и видео, дека Меси доби честитки од нас не еден тренинг. И приватно му честитавме. Но, што се однесува до почитта, ние сме француски клуб. Секако, би било многу трогателно да славиме на нашиот стадион. Мора да ја почитуваме земјата што ја победи, неговите колеги француски играчи, како и нашите навивачи, рече Ал-Келаифи, цитиран од „RMC Sport“.

 

Меси летово по завршувањето на договорот со ПСЖ се пресели во Интер Мајами во американската МЛС-лига. зс/

 

Фото: ЕПА

Остани поврзан