• среда, 17 јули 2024
Маринакис: Европскиот пат на Северна Македонија поминува низ Грција

Маринакис: Европскиот пат на Северна Македонија поминува низ Грција

Атина, 11 јули 2024 (МИА) – Владата и премиерот Кирјакос Мицотакис следат одговорна надворешна полит...

Прекинува да се издава дневното издание на историскиот левичарски грчки весник „Авги“

Прекинува да се издава дневното издание на историскиот левичарски грчки весник „Авги“

Атина, 26 јуни 2024 (МИА) – „Левица без глас“ е симболичната насловна страница на историскиот левича...

СИРИЗА: Го осудуваме новото прекршување на Договорот од Преспа од господинот Мицкоски

СИРИЗА: Го осудуваме новото прекршување на Договорот од Преспа од господинот Мицкоски

Атина, 22 јуни 2024 (МИА) – СИРИЗА недвосмислено го осудува новото прекршување на Договорот од Пресп...

Анкета: Речиси шест од десет Грци негативно ја оценуваат реконструкцијата на Владата

Анкета: Речиси шест од десет Грци негативно ја оценуваат реконструкцијата на Владата

Атина, 21 јуни 2024 (МИА) – Речиси шест од десет Грци, односно 58,3 отсто ја оценува „негативно“ или...

Каселакис: Продолжуваме, наскоро ќе бидеме мнозинство

Каселакис: Продолжуваме, наскоро ќе бидеме мнозинство

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – Продолжуваме и наскоро ќе бидеме мнозинство, напиша на социјалните мрежи...

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Атина, 10 јуни 2024 (МИА)  – Со 28,3 отсто од гласовите и седум места во Европскиот Парламент,...

Каселакис: Ако Владата смета дека е штетен Договорот од Преспа, нека оди со ВМРО да договори корисен договор

Каселакис: Ако Владата смета дека е штетен Договорот од Преспа, нека оди со ВМРО да договори корисен договор

Атина, 31 мај 2024 (МИА) – Ако Владата и премиерот сметаат дека Договорот од Преспа е штетен, нека о...

Каселакис бара Грција да го следи примерот на Шпанија, Ирска и Норвешка и да ја признае палестинската држава

Каселакис бара Грција да го следи примерот на Шпанија, Ирска и Норвешка и да ја признае палестинската држава

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Ако не сега, тогаш кога? Кој е најдобриот момент конечно да ја признаеме...

Лидерот на СИРИЗА во дводневна посета на Палестина

Лидерот на СИРИЗА во дводневна посета на Палестина

Атина, 26 мај 2024 (МИА) – Лидерот на грчката опозициска СИРИЗА Стефанос Каселакис денеска и утре ќе...

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Атина, 24 мај 2024 (МИА) – Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи...

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Договорот предвидува дека името на државата е неотповикливо. Од моментот...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност пред СИРИЗА во пресрет на европските избори

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност пред СИРИЗА во пресрет на европските избори

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Речиси 16 отсто е разликата меѓу владејачката Нова демократија и опозицис...

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите, но нема да го сторите тоа

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите, но нема да го сторите тоа

Атина, 19 мај 2024 (МИА) – Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го по...

СИРИЗА за изјавата на Мицкоски: Го осудуваме новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа

СИРИЗА за изјавата на Мицкоски: Го осудуваме новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа

Атина, 16 мај 2024 (МИА) – СИРИЗА категорично го осудува новото провокативно прекршување на Договоро...

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со Северна Македонија

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со Северна Македонија

Атина, 15 мај 2024 (МИА) – Во облик на предлог закони, како што и најави вчера, грчката опозициска п...

Image

Остани поврзан