• среда, 24 јули 2024
„Свеж одмор“ - нов тренд во годишните патувања

„Свеж одмор“ - нов тренд во годишните патувања

Имео, 12 јyли 2024 (МИА) - Во светот има нов тренд на патувања којшто во англоамериканскиот „сленг“...

Џесика Росвал шведска кандидатка за нова еврокомесарка 

Џесика Росвал шведска кандидатка за нова еврокомесарка 

Брисел, 9 јули 2024 (МИА) - Шведската Влада ја номинираше актуелната министерка за прашања поврзани...

Шведска: Најголема закана по нашата безбедност е Русија

Шведска: Најголема закана по нашата безбедност е Русија

Стокхолм, 8 јули 2024 (МИА) - Русија претставува најголема закана за Шведска и нејзините сојузници д...

Шведскиот парламент го одобри воениот договор со САД

Шведскиот парламент го одобри воениот договор со САД

Стокхолм, 19 јуни 2024 (МИА) - Шведскиот парламент вчера го одобри контроверзниот договор за воена с...

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници

Техеран, 15 јуни 2024 (МИА) - Иран и Шведска ја завршија размената на затвореници, соопшти владата н...

Шведска објави дека руски воени авиони влегле во шведскиот воздушен простор

Шведска објави дека руски воени авиони влегле во шведскиот воздушен простор

Стокхолм, 15 јуни 2024 (МИА) - Руски воен авион го нарушил шведскиот воздушен простор, соопшти денес...

Руски воен авион го наруши шведскиот воздушен простор

Руски воен авион го наруши шведскиот воздушен простор

Стокхолм, 15 јуни 2024 (МИА) – Руски воен авион вчера го наруши шведскиот воздушен простор источно о...

Во Шведска десницата постигна лош резултат на европските избори

Во Шведска десницата постигна лош резултат на европските избори

Копенхаген, 10 јуни 2024 (МИА) - Според денешните прелиминарни резултати, популистичката десничарска...

Ибрахимовиќ: Играњето за репрезентацијата е најголемата работа што може да му се случи на еден фудбалер

Ибрахимовиќ: Играњето за репрезентацијата е најголемата работа што може да му се случи на еден фудбалер

Стокхолм, 9 јуни 2024 (МИА) - Поранешниот шведски фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ им се...

Шведската полиција уапси 19 пропалестински активисти на Универзитетот во Стокхолм

Шведската полиција уапси 19 пропалестински активисти на Универзитетот во Стокхолм

Стокхолм, 7 јуни 2024 (МИА) - Шведската полиција денеска уапси 19 пропалестински активисти кои се за...

Шведска ќе учествува во воздушниот надзор на НАТО на балтичките земји

Шведска ќе учествува во воздушниот надзор на НАТО на балтичките земји

Стокхолм, 7 јуни 2024 (МИА) - Шведска објави дека ќе учествува во мониторингот на воздушниот простор...

Столтенберг во дводневна посета на Шведска 

Столтенберг во дводневна посета на Шведска 

Брисел, 6 јуни 2024 (МИА) – Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ќе отпатува во дв...

Зеленски потпиша безбедносен договор со Шведска: Само заедно можеме да го запреме лудилото од Москва

Зеленски потпиша безбедносен договор со Шведска: Само заедно можеме да го запреме лудилото од Москва

Стокхолм, 31 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска потпиша билатерален...

Шведска вети 1,25 милијарди долари воена помош за Украина

Шведска вети 1,25 милијарди долари воена помош за Украина

Стокхолм, 29 мај 2024 (МИА) - Шведска денеска вети воена помош од 13,3 милијарди круни (1,25 милијар...

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Јонсон: Шведска ги прекина плановите за испорака на борбените авиони „Грипен“ за Украина

Стокхолм, 28 мај 2024 (МИА) - Шведскиот министер за одбрана Пал Јонсон денеска изјави дека Шведска ќ...

Image

Остани поврзан