• четврток, 30 мај 2024
Во Ереван приведени над 130 демонстранти

Во Ереван приведени над 130 демонстранти

Ереван, 27 мај 2024 (МИА) – Ерменската полиција вчера приведе 137 демонстранти во Ереван, кои ги бло...

Најмалку тројца загинати во поплавите во Ерменија и Грузија

Најмалку тројца загинати во поплавите во Ерменија и Грузија

Еереван, 27 мај 2024 (МИА) - Три лица загинаа во поплави предизвикани од обилни дождови и излевање н...

Ерменската полиција уапси 151 демонстрант против копнениот договор со Азербејџан

Ерменската полиција уапси 151 демонстрант против копнениот договор со Азербејџан

Ереван, 13 мај 2024 (МИА) - Ерменската полиција денеска соопшти дека привела десетици луѓе кои се об...

Пашињан најави можност за потпишување мировен договор меѓу Ерменија и Азербејџан до ноември

Пашињан најави можност за потпишување мировен договор меѓу Ерменија и Азербејџан до ноември

Ереван, 7 мај 2024 (МИА) - Ерменскиот премиер Никол Пашињан изјави дека мировниот договор со Азербеј...

Стотина приведени на протест во Ереван поради разграничувањето со Азербејџан

Стотина приведени на протест во Ереван поради разграничувањето со Азербејџан

Ереван, 25 април 2024 (МИА) - Ерменската полиција приведе стотина демонстранти кои го блокираа сообр...

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Ереван, 24 април 2024 (МИА) – Ерменија и Азербејџан соопштија дека официјално го започнале процесот...

Ерменија бара повлекување на хашкото обвинение за етничко чистење во Нагорно Карабах

Ерменија бара повлекување на хашкото обвинение за етничко чистење во Нагорно Карабах

Ереван, 22 април 2024 (МИА) - Адвокатите кои ја застапуваат Ерменија побараа од Меѓународниот суд на...

Алиев и Пашинјан постигнаа историски договор за враќање на четири ерменски села во Азербејџан

Алиев и Пашинјан постигнаа историски договор за враќање на четири ерменски села во Азербејџан

Ереван/Баку, 19 април 2024 (МИА) - Ерменија се согласи да врати неколку села на Азербејџан, што дене...

ЕУ најави План за отпорност и раст на Ерменија

ЕУ најави План за отпорност и раст на Ерменија

Брисел, 5 април 2024 (МИА) - Европската комисија го исполни своето ветување дека ќе ја поддржи Ермен...

Турција не ја одобрува трилатералната средба меѓу Ерменија, САД и ЕУ во Брисел поради отсуството на Азербејџан

Турција не ја одобрува трилатералната средба меѓу Ерменија, САД и ЕУ во Брисел поради отсуството на Азербејџан

Брисел, 5 април 2024 (МИА) - Турција не ја одобрува трилатералната средба меѓу Ерменија, САД и ЕУ, з...

Блинкен разговараше со Илхам Алиев за унапредување на мировниот процес со Ерменија

Блинкен разговараше со Илхам Алиев за унапредување на мировниот процес со Ерменија

Вашингтон, 3 април 2024 (МИА) – Американскиот државен секретар Ентони Блинкен денеска разговараше со...

Ерменските банки повеќе нема да прифаќаат руски банкарски картички „Мир“ поради страв од санкции

Ерменските банки повеќе нема да прифаќаат руски банкарски картички „Мир“ поради страв од санкции

Ереван, 29 март 2024 (МИА) - Ерменските банки денеска објавија дека повеќе нема да прифаќаат руски п...

Алиев: Поблиску сме од кога било до склучување мир со Ерменија

Алиев: Поблиску сме од кога било до склучување мир со Ерменија

Баку, 14 март 2024 (МИА) - Поблиску сме од кога било до склучување мир со Ерменија, изјави азербејџа...

Ерменија ќе го бојкотира состанокот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност предводена од Русија

Ерменија ќе го бојкотира состанокот на Организацијата на Договорот за колективна безбедност предводена од Русија

Ереван, 28 февруари 2024 (МИА) - Ерменија соопшти дека нема да присуствува на состанокот на воената...

Песков: Русија ќе бара појаснување од Ерменија откако објави дека го замрзнала членството во ОДКБ

Песков: Русија ќе бара појаснување од Ерменија откако објави дека го замрзнала членството во ОДКБ

Москва, 23 февруари 2024 (МИА) - Русија денеска објави дека планира да побара појаснување од Ермениј...

Image

Остани поврзан