• среда, 19 јуни 2024
ЕУ ќе ги предупреди Франција, Италија и други земји за прекумерно трошење

ЕУ ќе ги предупреди Франција, Италија и други земји за прекумерно трошење

Брисел, 19 јуни 2024 (МИА) - Се очекува Европската унија денеска да опомене речиси 10 влади, вклучит...

ЕВРО2024: Италија со пресврт ја совлада Албанија

ЕВРО2024: Италија со пресврт ја совлада Албанија

  Дортмунд, 15 јуни 2024 (МИА) – Актуелниот европски првак Италија со победа ја почна о...

Италија не брза да одлучи дали ќе ја поддржи претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен за втор мандат

Италија не брза да одлучи дали ќе ја поддржи претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен за втор мандат

Рим, 15 јуни 2024 (МИА) - Италија ќе одлучи за поддршката за вториот мандат на претседателката на Ев...

Спалети воведе строги правила за Италија за време на Евро 2024

Спалети воведе строги правила за Италија за време на Евро 2024

Mинхен, 14 јуни 2024 (МИА) - Селекторот на италијанската репрезентација, Лучано Спалети, воведе голе...

Украина на врвот на агендата на самитот на Г-7 во Италија

Украина на врвот на агендата на самитот на Г-7 во Италија

Рим, 13 јуни 2024 (МИА) - Лидерите на Г7 се собираат во Италија на тридневна средба, на која се очек...

Бајден замина на самитот на Г7

Бајден замина на самитот на Г7

Вашингтон, 12 јуни 2024 (МИА) - Американскиот претседател Џо Бајден денеска замина за Италија на сре...

Панел за италијанско-македонската соработка во образованието

Панел за италијанско-македонската соработка во образованието

Скопје, 12 јуни 2024 (МИА) - Панел за италијанско-македонските дипломат...

Средба на претседателот на Собранието Гаши со италијанскиот амбасадор Силвестри

Средба на претседателот на Собранието Гаши со италијанскиот амбасадор Силвестри

Скопје, 11 јуни 2024 (МИА) - Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Африм Гаши...

ЕВРО2024: Италија ја брани титулата, Шпанците и Германците рекордери

ЕВРО2024: Италија ја брани титулата, Шпанците и Германците рекордери

Берлин, 10 јуни 2024 (МИА) – Титулата европски фудбалски првак досега ја освоиле десет репрезент...

Италијанската левичарка од притвор во Унгарија освои место во ЕП

Италијанската левичарка од притвор во Унгарија освои место во ЕП

Рим, 10 јуни 2024 (МИА) - Италијанската наставничка Иларија Салис, на која и се суди во Унгарија за...

Почна одбројувањето до старт на ЕВРО2024

Почна одбројувањето до старт на ЕВРО2024

Берлин, 10 јуни 2024 (МИА) – Одбројувањето до почетокот на Европското фудбалско првенство во Гер...

Стипендии за студии во Италија и Мексико

Стипендии за студии во Италија и Мексико

Скопје, 10 јуни 2024 (МИА) - Амбасадата на Италија во Скопје известува за можноста за добивање ...

Спалети: Учеството на ЕП 2024 како актуелен шампион е предност

Спалети: Учеството на ЕП 2024 како актуелен шампион е предност

Берлин, 10 јуни 2024 (МИА) - Селекторот на италијанската репрезентација Лучано Спалети одговараше на...

Мурињо не верува дека Италија може да го освои Евро 2024

Мурињо не верува дека Италија може да го освои Евро 2024

Истанбул, 9 јуни 2024 (МИА) - Тренерот на Фенербахче, Жозе Мурињо ги прогласи фаворитите за Европско...

Италијанските стрип автори Рекиони и Акарди гости на вториот „Стрип трип“

Италијанските стрип автори Рекиони и Акарди гости на вториот „Стрип трип“

Скопје, 8 јуни 2024 (МИА) – Во кино „Фросина“ во МКЦ денеска ќе биде от...

Image

Остани поврзан