• вторник, 23 јули 2024
Барт Де Вевер доби мандат да почне преговори за формирање нова Влада на Белгија 

Барт Де Вевер доби мандат да почне преговори за формирање нова Влада на Белгија 

Брисел, 10 јули 2024 (МИА) - Белгискиот крал Филип денеска на лидерот на националистичката Нова флам...

Белгија останува на трето ниво на закани од напади најмалку до крајот на летото 

Белгија останува на трето ниво на закани од напади најмалку до крајот на летото 

Брисел, 5 јули 2024 (МИА) - Опасноста од закани од терористички напад во Белгија ќе остане на третот...

Жена загина при пад на спортски авион во белгискиот град Хаселт 

Жена загина при пад на спортски авион во белгискиот град Хаселт 

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) - Жена загина, а маж е повреден при уривање на двокрилен спортски авион в...

Експерти предупредуваат на „човечка грешка“ при изборите во Белгија 

Експерти предупредуваат на „човечка грешка“ при изборите во Белгија 

Брисел, 28 јуни 2024 (МИА) – Експерти задолжени за проверка на регуларноста на изборите за членови н...

Де Брујне: Фудбалерите на Белгија дадоа сѐ од себе на сите три натпревари

Де Брујне: Фудбалерите на Белгија дадоа сѐ од себе на сите три натпревари

Штутгарт, 27 јуни 2024 (МИА) - Фудбалерот од средниот ред на Белгија, Кевин Де Брујне се осврна на н...

Де Вевер доби задача да се обиде да обезбеди мнозинство за формирање белгиска Влада 

Де Вевер доби задача да се обиде да обезбеди мнозинство за формирање белгиска Влада 

Брисел, 27 јули 2024 (МИА) - Белгискиот крал Филип на лидерот на десничарската Нова фламанска алијан...

Белгија, Словачка и Романија се пласираа во осминафиналето на ЕП 2024

Белгија, Словачка и Романија се пласираа во осминафиналето на ЕП 2024

Франкфурт, 26 јуни 2024 (МИА) - Словачка и Романија ремизираа 1:1 во последниот дуел од групата Е на...

Белгија ќе прераспореди воен персонал склон кон екстремизам

Белгија ќе прераспореди воен персонал склон кон екстремизам

Брисел, 26 јуни 2024 (МИА) - Лицата во вооружените сили на Белгија кои се склони кон акти на екстрем...

Белгија ја совлада Романија и се искачи на второто место во групата Е

Белгија ја совлада Романија и се искачи на второто место во групата Е

Келн, 22 јуни 2024 (МИА) - Репрезентацијата на Белгија вечерва во Келн ја совлада Романија во натпре...

Словачка приреди изненадување и ја победи Белгија, два гола поништени на Лукаку

Словачка приреди изненадување и ја победи Белгија, два гола поништени на Лукаку

Франкфурт, 17 јуни 2024 (МИА) - Словачка го приреди големото изненадување во групата „Е“ и успеа со...

Делегација на ССК на конгрес на Европската комора во Антверпен, Белгија

Делегација на ССК на конгрес на Европската комора во Антверпен, Белгија

Скопје, 17 јуни 2024  Во Антверпен  на 17-тото издани...

Четворица загинати и еден исчезнат при експлозија во станбена зграда во Антверпен 

Четворица загинати и еден исчезнат при експлозија во станбена зграда во Антверпен 

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) – Четири лица загинаа, а едно се води како исчезнато при експлозија што с...

Белгискиот премиер Де Кро ја достави оставката до кралот Филип 

Белгискиот премиер Де Кро ја достави оставката до кралот Филип 

Брисел, 10 јуни 2024 (МИА) – Како и што најави синоќа по објавувањето на првичните резултати од вчер...

Белгискиот крал ги почнува разговорите со највисоките партиски лидери за формирање нова влада

Белгискиот крал ги почнува разговорите со највисоките партиски лидери за формирање нова влада

Брисел, 10 јуни 2024 (МИА) - Белгискиот крал Филип треба да започне разговори со лидерите на политичките партии кои о...

Националистичката Нова фламанска алијанса победник на изборите во Белгија, премиерот Де Кро поднесе оставка

Националистичката Нова фламанска алијанса победник на изборите во Белгија, премиерот Де Кро поднесе оставка

Брисел, 9 јуни 2024 (МИА) – Националистичката Нова фламанска алијанса (Н-ВА) победи на денешните изб...

Image

Остани поврзан