• среда, 19 јуни 2024
Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Путин: Русија и Северна Кореја ќе потпишат „фундаментален“ документ за продлабочување на соработката

Пјонгјанг, 19 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин на почетокот на неговите разговор...

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Путин во Северна Кореја: Русија се бори против американската хегемонија

Москва, 19 јуни 2024 (МИА) - Русија се бори против децениска „хегемонистичка и империјалистичка поли...

Путин пристигна во Северна Кореја

Путин пристигна во Северна Кореја

Пјонгјанг, 18 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин пристигна во посета на Северна Ко...

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Песков: Путин не ја исклучува можноста за преговори со Украина

Москва, 16 јуни 2024 (МИА) - Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков денеска изјави дека рускиот претсе...

Фидан: Мировниот предлог на Путин е трошка надеж

Фидан: Мировниот предлог на Путин е трошка надеж

Анкара, 16 јуни 2024 (МИА) - Новите мировни предлози за Украина што ги претстави рускиот претседател...

Мелони ги нарече пропаганда предлозите на Путин за мир во Украина

Мелони ги нарече пропаганда предлозите на Путин за мир во Украина

Бари, 15 јуни 2024 (МИА) - Италијанската премиерка Џорџа Мелони ги отфрли предлозите на рускиот прет...

Путин: Во Украина се борат речиси 700.000 руски војници

Путин: Во Украина се борат речиси 700.000 руски војници

Москва, 14 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска на телевизија изјави дека ре...

Зеленски: На ултиматумот на Путин не може да му се верува

Зеленски: На ултиматумот на Путин не може да му се верува

Киев, 14 јуни 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека условите ш...

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

Остин: Путин не е во позиција да бара мир од Украина

Брисел, 14 јуни 2024 (МИА) - Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин денеска изјави дека рускио...

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Подољак: Украина нема да ги прифати условите на Путин за почеток на мировните преговори

Киев, 14 јуни 2024 (МИА) - Украина нема да ги прифати условите за почеток на преговорите за прекин н...

Путин го оквалификува како „кражба“ замрзнувањето на руски средства во странство

Путин го оквалификува како „кражба“ замрзнувањето на руски средства во странство

Москва, 14 јуни 2024 (МИА) - Рускиот претседател Владимир Путин денеска го оквалификува како „кражба...

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Шолц: Богатите земји остануваат посветени на Украина, планот на Путин не успеа

Борго Ењација, 13 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека договорот на...

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Столтенберг: Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека Путин очекува да се откажеме

Брисел, 13 јуни 2024 (МИА) - Војната во Украина ќе продолжи сѐ додека (рускиот претседател Владимир)...

Ерменија ќе ја напушти безбедносната алијанса на Путин

Ерменија ќе ја напушти безбедносната алијанса на Путин

Ереван, 12 јуни 2024 (МИА) - Ерменскиот премиер Никол Пашинјан денеска ја објави својата намера да ј...

Шолц: За мирот во Украина Путин ќе треба да се согласи за повлекување на војниците

Шолц: За мирот во Украина Путин ќе треба да се согласи за повлекување на војниците

Берлин, 11 јуни 2024 (МИА) - Германскиот канцелар Олаф Шолц изрази внимателен оптимизам во врска со...

Image

Остани поврзан