• сабота, 25 мај 2024
Диетите со часовна рамка можна причина за повисока смртност од срцеви болести

Диетите со часовна рамка можна причина за повисока смртност од срцеви болести

Шангај, 19 март 2024 (МИА) - Луѓето кои следат диети со периодично гладување во временска рамка, мож...

„Лансет“: Над милијарда луѓе ширум светот имаат прекумерна тежина

„Лансет“: Над милијарда луѓе ширум светот имаат прекумерна тежина

Лондон, 1 март 2024 година МИА - Повеќе од милијарда луѓе се борат со прекумерната тежина и дебелина...

САД забрани повици со човечки гласови создадени со ВИ

САД забрани повици со човечки гласови создадени со ВИ

Вашингтон, 9 февруари 2024 (МИА) - Американската Федерална комисија за комуникации (ФКК) забрани роб...

Лажна „дипфејк“ реклама со ликот на Том Хенкс

Лажна „дипфејк“ реклама со ликот на Том Хенкс

Лос Анџелес, 4 октомври 2023 (МИА) - Американскиот глумец Том Хенкс предупреди дека нема никаква врс...

„Влажен термометар“ - индикатор за границите на температурата и влажноста на човечкото тело

„Влажен термометар“ - индикатор за границите на температурата и влажноста на човечкото тело

Хјустон, 11 август 2023 (МИА) - Постои граница на висока температура и влажност во воздухот што може...

Маск: Кина е заинтересирана за утврдување меѓународни правила за ВИ

Маск: Кина е заинтересирана за утврдување меѓународни правила за ВИ

Лос Анџелес, 13 јули 2023 (МИА) - Американскиот претприемач и милијардер Илон Маск верува дека Кина...

Британскиот парламент: Децата „инфлуенсери“ се соочуваат со бројни опасности

Британскиот парламент: Децата „инфлуенсери“ се соочуваат со бројни опасности

Лондон,

Потенцијално опасни предмети во домот

Потенцијално опасни предмети во домот

Скопје, 23 февруари 2022 (МИА) - Покрај ножевите, шишињата, лименките и острите алатки, има и други опа...

Шефот на кинеската дипломатија ги потенцира опасностите на АУКУС

Шефот на кинеската дипломатија ги потенцира опасностите на АУКУС

Пекинг, 30 септември 2021 (МИА) - Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, во одделни телефонск...

СЗО предупреди на опасностите од електронските цигари и повика на строги регулативи

СЗО предупреди на опасностите од електронските цигари и повика на строги регулативи

Женева, 27 јули 2021 (МИА) -

Image

Остани поврзан