• вторник, 25 јуни 2024
Пентагон: Американскиот носач на авиони „Двајт Ајзенхауер“ го напушти Црвеното Море

Пентагон: Американскиот носач на авиони „Двајт Ајзенхауер“ го напушти Црвеното Море

Вашингтон, 23 јуни 2024 (МИА) - Централната команда на САД (ЦЕНТКОМ) денеска потврди дека носачот на...

Плажата „Месечев залив“ во Словенија - една од најубавите во светот

Плажата „Месечев залив“ во Словенија - една од најубавите во светот

Љубљана, 19 јyни 2024 (МИА) - Малата карпеста плажа „Месечев залив“ на словенечкото крајбрежје е про...

Пронајден легендарниот брод „Квест“ што потонал пред 60 години

Пронајден легендарниот брод „Квест“ што потонал пред 60 години

Отава, 13 јyни 2024 (МИА) - Трагачи по потонати пловила на дното на морето кај Канада и Гренланд го...

Тела на 19 мигранти пронајдени кај брегот на Тунис

Тела на 19 мигранти пронајдени кај брегот на Тунис

Тунис, 24 април 2024 (МИА) - Телата на 19 лица се пронајдени во близина на брегот на Тунис, еднo од...

Екстремно високи температури на површината на морето во Грција

Екстремно високи температури на површината на морето во Грција

Атина, 16 април 2024 (МИА) – Од два до пет степени била повисока температурата на површината на море...

Газа: 12 лица се удавија додека се обидувале да допливаат до хуманитарна помош, шестмина загинати во стампедо

Газа: 12 лица се удавија додека се обидувале да допливаат до хуманитарна помош, шестмина загинати во стампедо

Газа, 26 март 2024 (МИА) - Дванаесет лица се удавија во морето недалеку од брегот на северна Газа, д...

Филипините ја обвинија Кина за опасни акции во Јужното Кинеско Море

Филипините ја обвинија Кина за опасни акции во Јужното Кинеско Море

Манила, 11 февруари 2024 (МИА) - Филипинската крајбрежна стража денеска ја обвини Кина дека извршила...

Во Атлантскиот Океан се наоѓа најоддалечениот остров од цивилизацијата

Во Атлантскиот Океан се наоѓа најоддалечениот остров од цивилизацијата

Лондон, 10 јануари 2024 (МИА) - Во светов има една мала населба каде што секој се познава со секого,...

Колумбија ќе извлекува предмети од потонат брод, вредни милијарди долари

Колумбија ќе извлекува предмети од потонат брод, вредни милијарди долари

Каракас, 22 декември 2023 (МИА) - Владата на Колумбија денеска објави дека ќе се обиде да извади на...

Подводна вулканска ерупција создаде нов остров во Јапонија

Подводна вулканска ерупција создаде нов остров во Јапонија

Токио, 9 ноември 2023 (МИА) - Светот доби нов остров, што се издигна јужно од Јапонија, во Тихиот Ок...

Чиста и незагадена водата во морето на првиот крак на Халкидики

Чиста и незагадена водата во морето на првиот крак на Халкидики

Атина, 19 септември 2023 (МИА) – По укажувањата од граѓаните и туристите за заматена вода и можни пр...

По патот на Дарвин - 200 години подоцна

По патот на Дарвин - 200 години подоцна

Плимут, 16 август 2023 (МИА) - Холандскиот едреник „Остершелде“ исплови од пристаништето Сатон во Пл...

Австралиец и неговото куче преживеале два месеци во Пацификот

Австралиец и неговото куче преживеале два месеци во Пацификот

Лос Анџелес, 17 јули 2023 (МИА) - Австралискиот морнар Тим Шедок минал два месеци во Тихиот Океан пр...

Занзибар - туристичка атракција во подем

Занзибар - туристичка атракција во подем

Занзибар, 5 јули 2023 (МИА) - Занзибар е дел од државата Танзанија во Источна Африка, т.е. архипелаг...

Повеќе од 2.000 илегални мигранти стигнале до бреговите на Италија во последните 24 часа

Повеќе од 2.000 илегални мигранти стигнале до бреговите на Италија во последните 24 часа

Рим, 25 март 2023 (МИА) - Повеќе од 2.000 илегални мигранти пристигнале...

Image

Остани поврзан