• среда, 17 јули 2024
Швајцарија: 49 отсто од жителите против одржувањето „Евровизија“

Швајцарија: 49 отсто од жителите против одржувањето „Евровизија“

Берн, 1 јyли 2024 (МИА) - Речиси половина од жителите на Швајцарија имаат негативно мислење за одржу...

Најгледани 20 евровизиски видеа во мај

Најгледани 20 евровизиски видеа во мај

Скопје, 7 јуни 2024 (МИА) - На официјалниот евровизиски канал на „Јутјуб“, објавени се најгледаните...

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација и го загрозува традиционалното семејство

Ердоган: Евровизија ја поттикнува родовата неутрализација и го загрозува традиционалното семејство

Анкара, 21 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Тајип, критикувајќи ја Евровизија, истак...

Бејби Лазања ја одби владината парична награда од 50.000 евра

Бејби Лазања ја одби владината парична награда од 50.000 евра

Загреб, 16 мај 2024 (МИА) - Годинешниот претставник на Хрватска на „Евровизија“ - Марко Пуришиќ, чие...

Потпретседателот на ЕК ја критикуваше Евровизија за забраната на знамето на ЕУ

Потпретседателот на ЕК ја критикуваше Евровизија за забраната на знамето на ЕУ

Брисел, 13 мај 2024 (МИА) - Потпретседателот на Европската комисија Маргаритис Синас ја критикуваше...

Швајцарија победи на Евровизија

Швајцарија победи на Евровизија

Малме, 12 мај 2024 (МИА) - Швајцарскиот пејач Немо победи на изборот за песна на Евровизија во шведс...

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

Познат редоследот за настапи на евровизиското финале, најгледан настапот на Ирска

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Евровизискиот домаќин - Шведска ќе го отвори евровизиското финале што ќе...

Србија, Хрватска и Словенија во финалето на „Евросонг“

Србија, Хрватска и Словенија во финалето на „Евросонг“

Лос Анџелес, 8 мај 2024 (МИА) - Бејби Лазања од Хрватска, Рејвен од Словенија и Теја Дора од Србија...

Најбарана евровизиска песна на Јутјуб е холандската, хрватскиот претставник со најголеми шанси за влез во финалето

Најбарана евровизиска песна на Јутјуб е холандската, хрватскиот претставник со најголеми шанси за влез во финалето

Амстердам, 5 април 2024 (МИА) - Обложувалниците ги отворија квотите за полуфиналните вечери на Евров...

Шпанска партија повика на бојкот на „Евровизија“ поради Израел

Шпанска партија повика на бојкот на „Евровизија“ поради Израел

Мадрид, 8 март 2024 (МИА) - Ионе Белара, лидер на сега веќе опозициската, левичарска партија Подемос...

Израелската песна за „Евровизија“ оди на преразгледување

Израелската песна за „Евровизија“ оди на преразгледување

Ерусалим, 4 март 2024 (МИА) - Надлежните во Израел се согласија да ги преразгледаат зборовите на пот...

Бејби Лазања претставник на Хрватска на „Евросонг“

Бејби Лазања претставник на Хрватска на „Евросонг“

Загреб, 26 февруари 2024 (МИА) - Победник на овогодишниот музички натпревар „Дора“, кој ќе ја претст...

Без македонски претставник на Евровизија 2024 во Малме

Без македонски претставник на Евровизија 2024 во Малме

Скопје, 6 декември 2023 (МИА) – На Изборот за песна на Евровизија 2024 година во Малме, Шведска нема...

Зеленски не доби дозвола за говор на Евровизија

Зеленски не доби дозвола за говор на Евровизија

Ливерпул, 12 мај 2023 (МИА) - На украинскиот претседател Володимир Зеле...

Одржано второто полуфинале на Евровизија

Одржано второто полуфинале на Евровизија

Ливерпул, 12 мај 2023 (МИА) - Во Ливерпул синоќа се одржа второто полуфинале на 67. издание на Избор...

Image

Остани поврзан