• среда, 19 јуни 2024
Каселакис: Продолжуваме, наскоро ќе бидеме мнозинство

Каселакис: Продолжуваме, наскоро ќе бидеме мнозинство

Атина, 11 јуни 2024 (МИА) – Продолжуваме и наскоро ќе бидеме мнозинство, напиша на социјалните мрежи...

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Нова демократија победи на евроизборите во Грција, Мицотакис коментира дека не ја постигнаа поставената цел

Атина, 10 јуни 2024 (МИА)  – Со 28,3 отсто од гласовите и седум места во Европскиот Парламент,...

Каселакис: Ако Владата смета дека е штетен Договорот од Преспа, нека оди со ВМРО да договори корисен договор

Каселакис: Ако Владата смета дека е штетен Договорот од Преспа, нека оди со ВМРО да договори корисен договор

Атина, 31 мај 2024 (МИА) – Ако Владата и премиерот сметаат дека Договорот од Преспа е штетен, нека о...

Каселакис бара Грција да го следи примерот на Шпанија, Ирска и Норвешка и да ја признае палестинската држава

Каселакис бара Грција да го следи примерот на Шпанија, Ирска и Норвешка и да ја признае палестинската држава

Атина, 27 мај 2024 (МИА) – Ако не сега, тогаш кога? Кој е најдобриот момент конечно да ја признаеме...

Лидерот на СИРИЗА во дводневна посета на Палестина

Лидерот на СИРИЗА во дводневна посета на Палестина

Атина, 26 мај 2024 (МИА) – Лидерот на грчката опозициска СИРИЗА Стефанос Каселакис денеска и утре ќе...

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Атина, 24 мај 2024 (МИА) – Земјата треба да го продлабочи Договорот од Преспа, бидејќи тоа им служи...

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

Кехаја: Договорот од Преспа предвидува дека името на државата е неотповикливо

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Договорот предвидува дека името на државата е неотповикливо. Од моментот...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност пред СИРИЗА во пресрет на европските избори

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност пред СИРИЗА во пресрет на европските избори

Атина, 21 мај 2024 (МИА) – Речиси 16 отсто е разликата меѓу владејачката Нова демократија и опозицис...

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите, но нема да го сторите тоа

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го поништите, но нема да го сторите тоа

Атина, 19 мај 2024 (МИА) – Ако сметате дека Договорот од Преспа е предавнички, еве Ви шанса да го по...

СИРИЗА за изјавата на Мицкоски: Го осудуваме новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа

СИРИЗА за изјавата на Мицкоски: Го осудуваме новото провокативно прекршување на Договорот од Преспа

Атина, 16 мај 2024 (МИА) – СИРИЗА категорично го осудува новото провокативно прекршување на Договоро...

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со Северна Македонија

СИРИЗА ги достави во грчкиот Парламент меморандумите со Северна Македонија

Атина, 15 мај 2024 (МИА) – Во облик на предлог закони, како што и најави вчера, грчката опозициска п...

СИРИЗА ќе ги поднесе во грчкиот Парламент трите меморандуми со Северна Македонија

СИРИЗА ќе ги поднесе во грчкиот Парламент трите меморандуми со Северна Македонија

Атина, 14 мај 2024 (МИА) – СИРИЗА во следниот период ќе ги поднесе за ратификација во Парламентот тр...

Каселакис: Ја повикуваме новата власт во Северна Македонија да се вразуми и да размисли за одговорностите кон иднината на својот народ

Каселакис: Ја повикуваме новата власт во Северна Македонија да се вразуми и да размисли за одговорностите кон иднината на својот народ

Атина, 12 мај 2024 (МИА) – Ние, како партија која скапо го плати својот патриотизам, го повикуваме н...

СИРИЗА со критики до грчката Влада за Договорот од Преспа, бара да реагира во случај на прекршување

СИРИЗА со критики до грчката Влада за Договорот од Преспа, бара да реагира во случај на прекршување

Атина, 10 мај 2024 (МИА) – Да реагира во случај на прекршување на Договорот од Преспа, со користење...

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Анкета: Нова демократија со двојно поголема предност во однос на СИРИЗА во пресрет на евроизборите во Грција

Атина, 19 април 2024 (МИА) – Предност на Нова демократија со 14 осто повеќе од СИРИЗА, во пресрет на...

Image

Остани поврзан