• вторник, 18 јуни 2024
Ретка вселенска снимка од месечината Амалтеја крај Јупитер

Ретка вселенска снимка од месечината Амалтеја крај Јупитер

Хјустон, 21 мај 2024 (МИА) - Сондата „Џуно“ на американската Национална воздухопловно-вселенска адми...

„Војаџер 1“ повторно испраќа корисни и употребливи податоци

„Војаџер 1“ повторно испраќа корисни и употребливи податоци

Хјустон, 24 април 2024 (МИА) - Американската Национална воздухопловно-вселенска администрација - НАС...

Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

Хјустон, 22 април 2024 (МИА) - Американската Национална воздушно-вселенска администрација - НАСА обј...

НАСА работи на робот-куче за спасувања на Месечината

НАСА работи на робот-куче за спасувања на Месечината

Хјустон, 9 април 2024 (МИА) - Мултидисциплинарен научен тим на НАСА веќе наголемо „ги подучува“ робо...

Милиони луѓе на американскиот континент со овации го следеа затемнувањето на Сонцето

Милиони луѓе на американскиот континент со овации го следеа затемнувањето на Сонцето

Мексико Сити, 9 април 2024 (МИА) – Милиони луѓе вчера го гледаа реткото целосно затемнување на сонце...

САД бараат за Месечината да важи посебна временска зона

САД бараат за Месечината да важи посебна временска зона

Вашингтон, 5 април 2024 (МИА) - Белата куќа објави меморандум каде што бара од американската вселенс...

Американскиот лендер „засекогаш се исклучи“ по историското слетување на Месечината

Американскиот лендер „засекогаш се исклучи“ по историското слетување на Месечината

Хјустон, 25 март 2024 (МИА) – Американскиот лендер без посада кој стана првото приватно вселенско ле...

НАСА бара доброволци за симулирање живот на Марс

НАСА бара доброволци за симулирање живот на Марс

Хјустон, 19 февруари 2024 (МИА) - Американската Национална воздушно-вселенска администрација - НАСА...

НАСА и „Спејс-Икс“ ја лансираа мисијата „ПАЦЕ“

НАСА и „Спејс-Икс“ ја лансираа мисијата „ПАЦЕ“

Кејп Канаверал, 8 февруари 2024 (МИА) - Американската приватна вселенска агенција „Спејс-Икс“ лансир...

Мисијата на НАСА за контролирано слетување на Месечината се соочува со технички проблеми

Мисијата на НАСА за контролирано слетување на Месечината се соочува со технички проблеми

Питсбург, 9 јануари 2024 (МИА) - Компанијата „Астроботик“ со седиште во Питсбург, Пенсилванија, САД,...

НАСА испрати видео од 30 милиони километри далечина за само 101 секунда

НАСА испрати видео од 30 милиони километри далечина за само 101 секунда

Хјустон, 21 декември 2023 (МИА) - Американската национална вселенска агенција НАСА успеа со ласер да...

Живописна снимка од Уран, направена од „Џејмс Веб“

Живописна снимка од Уран, направена од „Џејмс Веб“

Париз, 19 декември 2023 (МИА) - Вселенскиот телескоп „Џејмс Веб“ направи несекојдневна фотографија о...

Почина командантот на мисијата „Аполо 8“, Френк Бормен

Почина командантот на мисијата „Аполо 8“, Френк Бормен

Хјустон, 10 ноември 2023 (МИА) - Космонаутот Френк Бормен, командант на американската вселенска миси...

Сондата на НАСА, со преимерок од астероидот Бену, слета на Земјата

Сондата на НАСА, со преимерок од астероидот Бену, слета на Земјата

Хјустон, 25 септември 2023 (МИА) - Сондата „ОСИРИС-Рекс“ на НАСА слета на Земјата, во американската...

НАСА: Преспанското Езеро од 1984 до 2020 загуби седум отсто од површината 

НАСА: Преспанското Езеро од 1984 до 2020 загуби седум отсто од површината 

Брисел, 14 септември 2023 (МИА) – Преспанското Езеро, кое се протега од околу 260 квадратни километр...

Image

Остани поврзан