• среда, 22 мај 2024
Ретка вселенска снимка од месечината Амалтеја крај Јупитер

Ретка вселенска снимка од месечината Амалтеја крај Јупитер

Хјустон, 21 мај 2024 (МИА) - Сондата „Џуно“ на американската Национална воздухопловно-вселенска адми...

Русија и Кина планираат да постават нуклеарен реактор на Месечината

Русија и Кина планираат да постават нуклеарен реактор на Месечината

Москва, 9 мај 2024 (МИА) - Русија започна со развој на нуклеарна централа за планираната заедничка л...

Кина лансира сонда која ќе собира примероци од темната страна на Месечината

Кина лансира сонда која ќе собира примероци од темната страна на Месечината

Пекинг, 3 мај 2024 (МИА) - Кина денеска ќе ја лансира лунарната сонда Чанге-6, соопшти кинеската Нац...

Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

Летот на вселенскиот хеликоптер „Генијалност“ на Марс

Хјустон, 22 април 2024 (МИА) - Американската Национална воздушно-вселенска администрација - НАСА обј...

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Кина лансираше сателит кој ќе може да комуницира и од оддалечената страна на Месечината

Пекинг, 12 април 2024 (МИА) - Националната вселенска агенција на Кина денеска соопшти дека лансирање...

САД бараат за Месечината да важи посебна временска зона

САД бараат за Месечината да важи посебна временска зона

Вашингтон, 5 април 2024 (МИА) - Белата куќа објави меморандум каде што бара од американската вселенс...

Американскиот лендер „засекогаш се исклучи“ по историското слетување на Месечината

Американскиот лендер „засекогаш се исклучи“ по историското слетување на Месечината

Хјустон, 25 март 2024 (МИА) – Американскиот лендер без посада кој стана првото приватно вселенско ле...

Кина лансираше сателит за коминикација меѓу Земјата и Месечината

Кина лансираше сателит за коминикација меѓу Земјата и Месечината

Пекинг, 20 март 2024 (МИА) - Кина денеска лансираше релеен сателит што ќе обезбедува комуникациски у...

Приземјувачот „Одисеј“ е оперативен петти ден на Месечината

Приземјувачот „Одисеј“ е оперативен петти ден на Месечината

Хјустон, 28 февруари 2024 (МИА) - Американскиот месечев приземјувач „Одисеј“, на својот петти ден на...

Сондата „Нова-Ц“ на „Интуитив машинс“ слета на Месечината

Сондата „Нова-Ц“ на „Интуитив машинс“ слета на Месечината

Хјустон, 23 февруари 2024 (МИА) - Сондата „Oдисej Нова-Ц“ на американската компанија „Интуитив машин...

НАСА ја заврши првата фаза од „Проектот за површинска моќност на фисијата“

НАСА ја заврши првата фаза од „Проектот за површинска моќност на фисијата“

Хјустон, 2 февруари 2024 (МИА) - Американската Национална воздушно-вселенска администрација (НАСА) о...

Јапонскиот лендер „Слим“ слета на Месечината

Јапонскиот лендер „Слим“ слета на Месечината

Токио, 19 јануари 2024 (МИА) - Јапонската вселенска агенција (JAXA) соопшти дека нејзиното беспилотн...

Мисијата на НАСА за контролирано слетување на Месечината се соочува со технички проблеми

Мисијата на НАСА за контролирано слетување на Месечината се соочува со технички проблеми

Питсбург, 9 јануари 2024 (МИА) - Компанијата „Астроботик“ со седиште во Питсбург, Пенсилванија, САД,...

Зошто летовите до Месечината и Марс нема да се случат наскоро?

Зошто летовите до Месечината и Марс нема да се случат наскоро?

2 јануари 2024 Ал Џазира Балкан Иако речиси цела деценија се најаву...

Јапонскиот месечев приземјувач „СЛИМ“ ги испрати првите снимки од Месечината

Јапонскиот месечев приземјувач „СЛИМ“ ги испрати првите снимки од Месечината

Токио, 26 декември 2023 (МИА) - Јапонското вселенско летало „СЛИМ“ го направи клучниот чекор кон сле...

Image

Остани поврзан