• недела, 19 мај 2024
Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Зеленски: Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз Часов Јар

Киев, 18 мај 2024 (МИА) - Вооружените сили на Украина го одбија рускиот напад врз градот Часов Јар и...

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Зеленски: Од примирјето за време на ЛОИ корист ќе има само Русија

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски интервју за Агенцијата Франс...

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Зеленски: Русија нема сила повторно да го нападне Киев

Киев, 18 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски во интервју за Агенцијата Фра...

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Зеленски: Украина стори се што беше можно да ги отвори преговорите со ЕУ во јуни

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека Украина нап...

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Зеленски го потпиша законот за мобилизација - затвореници ќе можат да заминат на фронт

Киев, 17 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски го потпиша законот за мобилизац...

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Блинкен: Во следните недели е можна нова средба меѓу Бајден и Зеленски

Вашингтон, 15 мај 2024 (МИА) – Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, би можел „во следните не...

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Зеленски ја откажа посетата на Шпанија

Мадрид, 15 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја откажува очекуваната посет...

Макрон телефонски разговараше со Зеленски, ги осуди засилените руски напади во Украина

Макрон телефонски разговараше со Зеленски, ги осуди засилените руски напади во Украина

Париз, 14 мај 2024 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во телефонски разговор со...

Блинкен до Зеленски: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

Блинкен до Зеленски: Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор кон Путин

Киев, 14 мај 2024 (МИА) - Слободна, напредна Украина е најсилниот отпор на рускиот претседател Влади...

Зеленски и ја честита победата на Сиљановска-Давкова

Зеленски и ја честита победата на Сиљановска-Давкова

Скопје, 10 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски и ја честита победата за прес...

Залужни отпуштен од воена служба, именуван за амбасадор во Лондон

Залужни отпуштен од воена служба, именуван за амбасадор во Лондон

Киев, 9 мај 2024 (МИА) - Претседателот на Украина, Володимир Зеленски денеска потпиша указ за официј...

Шолц го увери Зеленски за поддршката на Германија за мировниот самит за Украина

Шолц го увери Зеленски за поддршката на Германија за мировниот самит за Украина

Берлин, 8 мај 2024 (МИА) - Германскиот канцелар, Олаф Шолц денеска за време на телефонскиот разговор...

Кремљ одби да го коментира украинското тврдење за планиран заговор за убиство на Зеленски

Кремљ одби да го коментира украинското тврдење за планиран заговор за убиство на Зеленски

Москва, 8 мај 2024 (МИА) - Кремљ не ги коментираше украинските тврдења за приведени руски агенти во...

Зеленски: Светот го преспа повторното раѓање на нацизмот во 5 часот на 22 февруари 2022  година

Зеленски: Светот го преспа повторното раѓање на нацизмот во 5 часот на 22 февруари 2022 година

Киев, 8 мај 2024 (МИА) - Украинскиот претседател Володимир Зеленски и се обрати на нацијата преку ви...

Украинската служба за безбедност осуети обид за атентат врз Зеленски

Украинската служба за безбедност осуети обид за атентат врз Зеленски

Киев, 7 мај 2024 (МИА) – Украинската служба за безбедност (СБУ) приведе двајца полковници на Управат...

Image

Остани поврзан