• сабота, 18 мај 2024
Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Израел ги негира обвинувањата за геноцид во Газа и вели дека прави се што може за да ги заштити цивилите

Хаг, 17 мај 2024 (МИА) - Израел денеска ги отфрли обвинувањата за геноцид, тврдејќи пред највисокиот...

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Светската програма за храна на ОН ја удвои помошта по отворањето на преминот кон северот на Газа

Њујорк, 17 мај 2024 (МИА) - Светската програма за храна на Обединетите нации денеска соопшти дека от...

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Арапската лига повика на распоредување мировни сили на ОН во Газа и на Западниот Брег

Манама, 16 мај 2024 (МИА) - Арапската лига денеска повика на распоредување мировна мисија на ОН во П...

Пловечкото пристаниште во близина на Газа веќе е готово и ќе почне да функционира, соопштија американските вооружени сили

Пловечкото пристаниште во близина на Газа веќе е готово и ќе почне да функционира, соопштија американските вооружени сили

Газа, 16 мај 2024 (МИА) - Американските војници ја завршија изградбата на пловечкото пристаниште во...

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Израелскиот министер за одбрана се противи на идејата поствоена контрола на Израел врз Газа

Тел Авив, 15 мај 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант денеска изјави дека нема д...

ОН покренаа истрага за убиениот хуманитарен работник во Појасот Газа

ОН покренаа истрага за убиениот хуманитарен работник во Појасот Газа

Њујорк, 15 мај 2024 (МИА) - Обединетите нации покренаа истрага за нападот врз возилото на ОН што се...

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Висок американски функционер се сомнева во можноста за „тотална победа“ на Израел во Појасот Газа

Вашингтон, 14 мај 2024 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се сомнева...

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Четиринаесет жртви во бомбардирањето на станбена зграда во близина на бегалскиот камп Нусејрат

Газа, 14 мај 2024 (МИА) - Најмалку 14 лица загинаа, а десетици се повредени во текот на ноќта во нап...

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Бројот на внатрешно раселени луѓе ширум светот се зголеми на рекордни 76 милиони

Женева, 14 мај 2024 (МИА) - Конфликтот во Судан и Газа го зголеми бројот на внатрешно раселените луѓ...

Жестоки борби во Газа, САД предупредуваат на „повоена анархија“

Жестоки борби во Газа, САД предупредуваат на „повоена анархија“

Рафа, 13 мај 2024 (МИА) - Израелската армија денеска се судри во Појасот Газа и во Рафа со припадниц...

Блинкен разговараше со Галант за ситуацијата на теренот во Појасот Газа

Блинкен разговараше со Галант за ситуацијата на теренот во Појасот Газа

Тел Авив, 13 мај 2024 (МИА) - Израелскиот министер за одбрана Јоав Галант му соошштил на американски...

Нетанјаху: Војната во Газа е војна за опстанокот на Израел

Нетанјаху: Војната во Газа е војна за опстанокот на Израел

Тел Авив, 13 мај 2024 (МИА) - Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска, кога неговата земја го...

МЗ во Појасот Газа: Бројот на загинати во Газа надмина 35.000

МЗ во Појасот Газа: Бројот на загинати во Газа надмина 35.000

Газа, 12 мај 2024 (МИА) - Министерството за здравство на Хамас денеска објави дека 35.034 лица загин...

Ердоган: Хитлер би позавидел на геноцидните методи на Нетанјаху

Ердоган: Хитлер би позавидел на геноцидните методи на Нетанјаху

Ерусалим, 12 мај 2024 (МИА) – Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, денеска изјави дека „ген...

Ракета истрелана од Газа го погоди израелскиот град Ашкелон

Ракета истрелана од Газа го погоди израелскиот град Ашкелон

Ашкелон,12 мај 2024 (МИА) - Ракета истрелана ноќта од Појасот Газа погодила станбена зграда во крајб...

Image

Остани поврзан