• четврток, 18 април 2024

Џејк Саливан: Се повеќе извештаи дека украинските трупи се рационализираат или остануваат без муниција

Џејк Саливан: Се повеќе извештаи дека украинските трупи се рационализираат или остануваат без муниција

Вашингтон, 14 февруари 2024 (МИА)  -  Украинските трупи  остануваат без муниција бидејќи огромниот пакет американска воена помош побаран од претседателот Џо Бајден останува блокиран од републиканците во Конгресот, изјави денеска висок претставник на Белата куќа.

„Се повеќе добиваме извештаи за рационализација на украинските војници или дури и снемување муниција на фронтовите“ додека руските сили напаѓаат од земја и од воздух, изјави советникот за национална безбедност Џејк Саливан. зш/
фото ЕПА

Остани поврзан