• сабота, 13 април 2024

Челзи стана првиот клуб кој загубил шест финалиња по ред во англиските купови

Челзи стана првиот клуб кој загубил шест финалиња по ред во англиските купови

Лондон, 25 февруари 2024 (МИА) - Челзи постави анти-рекорд во Англија, губејќи вечерва од Ливерпул.

Избраниците на Маурисио Покетино беа поразени на „Вембли“ со 1:0 во финалето на англискиот Лига куп.

Лондонци станаа првите што загубија шест финалиња во низа во англиските купови.

Во 2019 година Челзи загуби во финалето на Лига купот, во 2020 и 2021 година беше поразен во средбите за трофејот во ФА купот, во 2022 година не успеаја и во Лига купот и во ФА Купот. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан