• понеделник, 22 април 2024

ЦУК: Обилни врнежи од дожд во Прилеп, зголемен водостојот на реките и излевање

ЦУК: Обилни врнежи од дожд во Прилеп, зголемен водостојот на реките и излевање

Скопје, 3 јуни 2023 (МИА) - Обилни врнежи од дожд попладнево го зафатија Прилеп.
Водостојот на реките е зголемен и засега на некои места има излевање на реката од речното корито во Прилеп, соопшти Центарот за управување со кризи. 

Од страна на раководителот на РЦУК- Прилеп побарано е од Територијалната противпожарна единица Прилеп и ЈП „Водовод“ да има дополнителна дежурна екипа доколку има потреба од дополнителни сили. ев/

ФОТО: ЦУК 

Остани поврзан