• вторник, 21 мај 2024

ЦУК: Изминатото деноноќие 1 709 повици на 112, нема пожари на отворено

ЦУК: Изминатото деноноќие 1 709 повици на 112, нема пожари на отворено

Скопје, 19 април 2024 (МИА) - Изминатото деноноќие имало вкупно 1 709 повици на бројот за итни случаи 112 во ЦУК, од кои „реални“ повици биле 49,68 отсто, а 50,32 проценти биле за други потреби на граѓаните што не биле итни, информира утрово Центарот за управување со кризи (ЦУК).

Кон полиција биле упатени 71,16 отсто, кон итната медицинска помош 23,72 проценти, а кон пожарникарите 1,86 отсто од реалните повици кон 112 во ЦУК.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека изминатите 24 часа нема пожари на отворен простор.

ЦУК апелира за внимателност заради најавените метеоролошки промени со дожд, ветер и снег на повисоките места. дма/са/

Фото:МИА архива

Остани поврзан