• четврток, 11 јули 2024

Целосната ждрепка за стартот на обновената Лига на шампиони

Целосната ждрепка за стартот на обновената Лига на шампиони

Нион, 18 јуни 2024 (МИА) - Ждрепката за првото квалификациско коло од новото издание на Лигата на шампионите на УЕФА за сезоната 2024/25 беше извршена денеска во седиштето во Нион.

Македонскиот тим Струга Трум Љум ќе има тешка задача против Слован Братислава (Словачка) со кој се среќава во првото коло.

Оваа сезона, Лигата на шампионите ќе се одвива во нов формат со 36 екипи во една групна фаза, при што секоја екипа ќе одигра осум натпревари против други тимови.

Победниците од оваа фаза продолжуваат во второто квалификациско коло, а поразените ќе влезат во второто коло од турнирот во Конференциската лига.

Борац (Бања Лука) од Босна и Херцеговина и Игнација Рогозине од Албанија формираа балканско дерби, а најлесно изгледа за романскиот фудбалски клуб Стеауа Букурешт (ФЦСБ), кој ќе отпатува во малото село Акванова во Сан Марино за да се сретнат со локалниот Виртус.

Комплетна ждрепка за првото прелиминарно коло во Лигата на шампионите 2024/25:

Слован Братислава (Словачка) - Струга Трум Љум (Македонија)

ТНС (Велс) - Дечиќ Тузи (Црна Гора)

Борац Бања Лука (Босна и Херцеговина) - Игнација Рогозине (Албанија)

Хамрун Спартанс (Малта) - Линколн Ред Импс (Гибралтар)

Балкан (Косово) - УЕ Санта Колома (Андора)

Флора Талин (Естонија) - НК Целје (Словенија)

КС Клаксвик (Фарски Острови) - Диферданж (Луксембург)

Паневезис (Литванија) - Хелсинки (Финска)

РФС Рига (Латвија) ​​- Ларне (Северна Ирска)

Викингур (Исланд) - Шамрок Роверс (Реп. Ирска)

Виртус (Сан Марино) - ФЦСБ (Романија)

Лудогорец (Бугарија) - Динамо Батуми (Грузија)

Ордабаси (Казахстан) - Петрокуб (Молдавија)

Динамо Минск (Белорусија) - Пјуник (Ерменија). дс

Фото: Архива

Остани поврзан