• недела, 09 јуни 2024

Фон дер Лајен го осуди ранувањето на словачкиот премиер Фицо

Фон дер Лајен го осуди ранувањето на словачкиот премиер Фицо

Брисел, 15 мај 2024 (МИА) - Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, го осуди „гнасното“ пукање на словачкиот премиер Роберт Фицо во средата.

„Силно го осудувам гнасниот напад врз премиерот Роберт Фико“, напиша фон дер Лајен на X.

„Ваквите акти на насилство немаат место во нашето општество и ја поткопуваат демократијата, нашето најскапоцено општо добро“, додаде таа.

„Моите мисли се со премиерот Фицо и неговото семејство“, порачќа Фон дер Лајен.сд/

фото:МИА архива

Остани поврзан