• недела, 03 декември 2023

Украина тврди дека убила 33 руски офицери и команданти на флота во напад на штабот во Севастопол

Украина тврди дека убила 33 руски офицери и команданти на флота во напад на штабот во Севастопол

Киев, 25 септември 2023 (МИА) - Во ракетен напад што го уништи седиштето на руската морнарица на Крим минатата недела, загинаа 33 офицери и командантот на флотата, соопшти денеска Украина, без да обезбеди никакви докази за своите тврдења.

Украинските сили за специјални операции на Телеграм објавија дека во нападот на главниот штаб на Црноморската флота во Севастопол се ранети 105 лица.

Руската војска најави напад на зградата и првично соопшти дека еден војник е убиен, но подоцна изјави дека лицето не е убиено, туку исчезнало. Москва во меѓувреме не ги промени податоците.

Украина во последните недели сè повеќе ги гаѓа поморските објекти на Крим. Во меѓувреме, нејзината копнена контраофанзива на истокот и југот од земјата бележи бавен напредок, соопшти Институтот за проучување на војната со седиште во Вашингтон.

Последниот број на загинати пријавен од Украина е драматично поголем од оној во саботата. Во тоа време, шефот на украинската разузнавачка служба Кирило Буданов за Гласот на Америка изјави дека најмалку девет лица загинале, а 16 се ранети во нападот на седиштето во Севастопол.

Во новиот извештај се наведува дека е убиен и шефот на флотата, адмирал Виктор Соколов, иако не биле понудени докази.

Тој не беше именуван во соопштението на силите за специјални операции, но Антон Герашченко, советник на министерот за внатрешни работи на Украина, го објави неговото име и фотографија на социјалните мрежи.

Овој пат, украинската Армија објави повеќе детали за нападот.

Се вели дека воздухопловните сили извршиле 12 напади врз седиштето на Црноморската флота, насочени кон области каде што е концентриран персонал, воена опрема и оружје.

Како што се наведува, биле погодени два противвоздушни ракетни системи и четири артилериски единици. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан