• петок, 12 јули 2024

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

 

Нион, 19 јуни 2024 (МИА) – Поради провоцирање на српски навивачи, УЕФА му ја одзеде акредитацијата за следење на натпреварите на ЕВРО2024 на косовскиот новинар Арлинд Садику и со тоа излезе во пресрет на барањето на Фудбалската федерација на Србија.

Информацијата вечерва ја пренесоа српските медиуми, цитирајќи ја словенечката агенција СТА.

Пред воведниот натпревар од групата Д меѓу Србија и Англија, косовскиот новинар Садику пред српските навивачи на трибините имитираше со рацете двоглав орел, симбол на т.н. „Голема Албанија“.

УЕФА не дозволува политички пораки на натпреварите во нејзината организација и поради тоа одлучи да му ја одзеде акредитацијата на новинарот од Косово. ег ФОТО: Икс

Остани поврзан