• сабота, 17 февруари 2024

Технолошките компании отпуштија 34.000 луѓе од почетокот на годината

Технолошките компании отпуштија 34.000 луѓе од почетокот на годината

Лондон, 12 февруари 2024 (МИА) - Технолошките компании отпуштиле 34.000 луѓе од почетокот на годината, пишува Фајненшл Тајмс, кој се повикува на податоци од специјализираната веб-страница Layoffs.

Експертите веруваат дека фирмите отпуштаат вработени бидејќи се фокусираат на нови активности и области како што е генеративната вештачка интелигенција (ВИ).

Од почетокот на 2024 година, отпуштија работници 38 технолошки компании, а меѓу нив се Мајкрософт, Снеп, Ибеј и Пејпал.

Сепак, отпуштањата во технолошкиот сектор не се толку бројни како на почетокот на минатата година.

Во целата 2023 година, 263.000 луѓе беа отпуштени во технолошкиот сектор. ссм/

фото: архива

Остани поврзан