• четврток, 22 февруари 2024

Таравари се сретна со холандскиот амбасадор Коп

Таравари се сретна со холандскиот амбасадор Коп

Скопје, 27 ноември 2023

Во низата консултативни средби со амбасадорите на сојузничките земји, лидерот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, денеска беше пречекан од амбасадорот на Холандија во Скопје, Н.Е. Дирк Јан Коп.

Во фокусот на средбата беше патот на Северна Македонија кон ЕУ, забрзувањето на реформите, со посебен акцент на владеењето на правото и борбата против корупцијата.

Се согласија дека Северна Македонија мора да покаже поголема политичка волја за суштински реформи во правниот сектор и зајакнување на антикорупциските институции.

Претседателот Таравари ја истакна заложбата на Холандија во зајакнувањето на демократските процеси во Северна Македонија, како и континуираниот директен и конструктивен пристап на амбасадорот Коп.

Алијанса за Албанците

________________________________________________________________________________________ 

МИА овие текстови ги објавува во интегрална и оригинална форма и не е одговорна за нивната содржина, ниту за евентуалните правописни недоследности или печатни грешки.

Фото: Алијанса за Албанците

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан