• вторник, 16 април 2024

Стејт департмент: Вашингтон го поддржува суверенитетот на Молдавија

Стејт департмент: Вашингтон го поддржува суверенитетот на Молдавија

Вашингтон, 28 февруари 2024 (МИА) - Вашингтон го поддржува суверенитетот на Молдавија, изјави портпаролот на Стејт департментот Метју Милер, пренесоа светските агенции.

Поддршката дојде како одговор на повикот на властите во прорускиот сепаратистички регион Придњестровје до Русија за „заштитни мерки“, упатен претходно денеска, поради внатрешните тензии влошени од конфликтот во соседна Украина.

„САД силно го поддржуваат суверенитетот и територијалниот интегритет на Молдавија во нејзините меѓународно признати граници“, рече Милер. паг/

Фото: МИА архива

 

 

Остани поврзан