• вторник, 16 април 2024

Силвињо доби албанско државјанство и признание „Златен орел"

Силвињо доби албанско државјанство и признание „Златен орел

Тирана, 22 ноември 2023 (МИА) - Селекторот на албанската фудбалска репрезентација Силвињо е новиот државјанин на Албанија. 

Бразилскиот стручњак кој  црвено-црните успеа да ја внесе во ЕВРО 2024 доби албански пасош.

На Силвињо, на Самитот на албанската  дијаспора, што се одржува во Конгресната палата во Тирана, премиерот Еди Рама му го врачи трофејот „Златен орел".

Некогашниот ас на Арсенал, Барселона и Манчестер Сити во албанската фудбалска репрезентација дојде на почетокот на годинава и врз основа на договорот треба да ја води до крајот на Европското првенство во 2024 година. вт/

 

Фото: Рама Фб

Остани поврзан