• вторник, 28 ноември 2023

Сем Касел се сели во стручниот штаб на Бостон

Сем Касел се сели во стручниот штаб на Бостон

Њујорк, 5 јуни 2023 (МИА) – Трофејниот поранешен американски кошаркар Сем Касел (53) се согласи да биде дел од стручниот штаб на НБА лигашот Бостон, кој и во следната сезона ќе го предводи Џое Мазула.

Касел одигра 15 НБА сезони во својата кошаркарска кариера и освои три шампионски титули, две со Хјустон (1994 и 1995) и една со Бостон (2008).

Последните девет години ги мина како помошник на Док Риверс, од 2014 до 2020 во ЛА Клиперс, и од 2020 до 2023 во Филаделфија.

Касел претходно беше помошник тренер во Вашингтон од 2009 до 2014 година. ег/

Фото: Фејсбук

Остани поврзан