• петок, 08 декември 2023

САД ќе работат со своите партнери за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија во Нагорно-Карабах

САД ќе работат со своите партнери за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија во Нагорно-Карабах

Вашингтон, 27 септември 2023 (МИА) - Американскиот Стејт департмент соопшти дека ќе работи со своите сојузници и партнери во наредните денови за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија, откако Азербејџан ја врати контролата врз Нагорно-Карабах во молскавична офанзива минатата недела, објавија британските медиуми.

Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер изјави дека иако Русија понекогаш ги олеснува разговорите, што беше корисно, нејзината улога во изминатата недела не била продуктивна.

Претходно денеска, Азербејџан соопшти дека го уапсил поранешниот шеф на сепаратистичкото раководство на Нагорно-Карабах, Рубен Вардањан, додека се обидувал да премине во Ерменија денеска, заедно со десетици илјади други луѓе кои избегале по 24-часовната офанзива на Блицкриг на Азербејџан. 

Речиси половина од населението на Нагорно-Карабах го напушти Кавказскиот регион откако Баку ја врати контролата над енклавата. Според новите податоци што ги објави Ереван денеска, вкупно 53.629 луѓе побегнале во Ерменија по воената операција во која загинаа над 400 луѓе од двете страни. Покрај тоа, повеќе од 100 луѓе се уште се водат како исчезнати по експлозијата во складиштето за гориво што го зазедоа жителите во понеделникот вечерта среде егзодусот. Во трагедијата загинаа 68 лица, а 290 беа повредени. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан