• среда, 24 април 2024

САД ја поздравија ратификацијата на Унгарија за прием на Шведска во НАТО

САД ја поздравија ратификацијата на Унгарија за прием на Шведска во НАТО

Вашингот, 26 февруари 2024 (МИА) – САД го поздравија гласањето за прием на Шведска во НАТО од страна на Унгарија.

Ние секако го поздравуваме денешното гласање во унгарскиот Парламент и со нетрпение го очекуваме неговото финализирање, изјави портпаролот на Стејт департментот, Метју Милер.

Унгарскиот Парламент попладнево ја ратификуваше кандидатурата на Шведска за НАТО, отстранувајќи ја последната пречка за проширување на воената алијанса поттикната од руската инвазија на Украина. Парламентот ја одобри кандидатурата со 188 гласа за и шест гласа против членството на нордиската држава. ми/

фото: МИА архива

 

Остани поврзан