• недела, 14 јули 2024

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

САД уништи седум радари на територијата контролирана од Хутите

Вашингтон, 16 јуни 2024 (МИА) - Централната команда на американската армија (ЦЕНТКОМ) денеска соопшти дека се уништени седум радари на територијата контролирана од милитантната група Хути во Јемен, како и еден дрон и две поморски беспилотни летала камикази во Црвеното Море.

-Овие радари им дозволуваат на Хутите да ги гаѓаат поморските бродови и да им се закануваат на трговските бродови, се вели во соопштението на ЦЕНТКОМ.

Во него се додава дека милитантната група Хути „насочува и ги загрозува животите“ на граѓани на земји кои не се поврзани со конфликтот во Газа, иако тврди дека наводно дејствува во име на Палестинците.

„Заканата за меѓународната трговија што ја претставуваат Хутите всушност го отежнува обезбедувањето на многу потребната помош за народот на Јемен, како и на Газа, се вели во соопштението.

Филипински морнар од либерискиот брод Тутор останува исчезнат откако бродот во средата бил нападнат од поморски камиказе дрон, предизвикувајќи пожар, соопшти американската војска.

Се додава дека вчера бил спасен и екипажот на товарниот брод „М/В Вербена“, кој Хутите го погодија со два проектила во четвртокот во Аденскиот залив.

Нападите на милитантната група Хути во Црвеното Море и Аденскиот Залив започнаа во ноември минатата година и ја нарушија глобалната трговија, а групата рече дека ги извршува нападите во знак на солидарност со Палестинците во војната со Израел во Појасот Газа.

Многу големи бродски компании го избегнуваат Црвеното Море поради нападите на Хутите и испраќаат бродови кои пловат меѓу Азија и Европа на многу подолг пат околу јужна Африка, што доведе до зголемување на трошоците за превозот. мс/

фото: ЕПА

Остани поврзан