• вторник, 28 ноември 2023

Прва победа за македонските одбојкари во европската Златна лига

Прва победа за македонските одбојкари во европската Златна лига

Скопје, 31 мај 2023 (МИА) – Македонската одбојкарска репрезентација вечерва ја совлада Белгија со 3:1, по сетови 25:21, 25:23, 17:25 и 25:21.

 

На натпреварот одигран во СЦ „Борис Трајковски“ „црвено-жолтите“ до триумфот ги предводеше капитенот Никола Ѓорѓиев со 19 поени. 

 

Следниот натпревар македонските одбојкари ќе го имаат в сабота, исто така во СЦ „Борис Трајковски“, кога ќе ја пречекаат репрезентацијата на Хрватска.

 

По две кола, во водство се Украинците со шест бодови, белгиската и македонската репрезентација имаат по три, Хрватите се последни без ниту еден бод. зс/

 

Фото: ОФМ

Остани поврзан