• петок, 01 март 2024

Почина американскиот актер Рајан О'Нил

Почина американскиот актер Рајан О'Нил

Лос Анџелес, 9 декември 2023 (МИА) - Американскиот актер Рајан О'Нил, најпознат по улогата номинирана за Оскар во романсата „Љубовна приказна“ од 1970 година, почина на 82-годишна возраст, соопшти неговиот син.

Неговото семејство не ја сподели причината за смртта, но на О'Нил му беше дијагностицирана хронична леукемија во 2001 година и рак на простата во 2012 година.

Тој, исто така, глумеше во хитовите од 1970-тите „Што се случува, Док?“, „Месечина од хартија“...

Неговиот син рече дека неговиот татко е „холивудска легенда.

О’Нил одржуваше стабилна телевизиска актерска кариера до неговите 70-ти во 2010-тите, појавувајќи се во сериите „Коски“ и „Очајни домаќинки“. мс/

Остани поврзан