• среда, 15 мај 2024

Ортега: Ако Атлетико загуби од Жирона, нивната сезона може да се смета за неуспешна

Ортега: Ако Атлетико загуби од Жирона, нивната сезона може да се смета за неуспешна

Мадрид, 13 април 2024 (МИА) - Шпанскиот новинар на „ЕФЕ“ Хозе Игнасио Ортега ги сподели своите очекувања за дерби натпреварот од 31. коло на шпанското првенство меѓу Атлетико и Жирона.

- Освојувањето на Лигата на шампионите и Ла Лига е важно за Атлетико. Симеоне нема друг избор. Доколку тимот на Симеоне загуби во ова коло, тогаш нивната сезона може да се смета за неуспешна. Затоа што финансиите на клубот зависат од тоа. Ако се на 5-6 позиција, тогаш збогум на европските купови. И ова е многу лошо за Атлетико. Симеоне веќе нема да може да ги купи играчите кои ги бара. Сега Жирона е проект. Можеби ова е само една добра година и мислам дека нема да се повториМислам дека резултатот нема да биде 0:0. Жирона секогаш постигнува голови. Можете безбедно да очекувате ефикасна игра од двете страни. Резултатот може да биде 2:2 или 2:3, прогнозира Ортега.

Натпреварот од 31. коло од шпанската Ла Лига, Атлетико – Жирона се игра попладнево од 14 часот во Мадрид.

Атлетико моментално е на четвртото место во поредокот со 58 бодови. Жирона е трета со 65 бода. зс/

Фото: ЕПА

Остани поврзан