• четврток, 21 септември 2023

Нема повредени меѓу заложниците во аптеката во Карлсруе, соопшти полицијата

Нема повредени меѓу заложниците во аптеката во Карлсруе, соопшти полицијата

Карлсруе, 10 март 2023 (МИА) - Германската полиција во градот Карлсруе на југозападот на земјата денеска соопшти дека во тек е акција поради држење на неколку лица како заложници во аптека и дека, според досегашните податоци, нема повредени.

Портпаролот на полицијата од тактички причини одби да открие колку заложници се земени и колку полицајци се на терен.

„Штутгартер цајтунг“ објави дека две лица се земени како заложници и дека бараниот откуп е во износ од едноцифрена милионска сума во евра.

Портпаролот на полицијата одби да го коментира тој извештај.

Полицијата на Твитер соопшти дека ги зголемила силите и им препорача на луѓето да ја избегнуваат областа во близина на улицата „Етлингер“, каде што се наоѓа аптеката, како и дека нема опасност за пошироката јавност.

Исто така, пријавено е и дека полицијата воспоставила контакт со лице осомничено за држење заложници, јави Дојче веле. рп/

Остани поврзан