• недела, 03 декември 2023

Најмалку 30 повредени во железничка несреќа во Пакистан

Најмалку 30 повредени во железничка несреќа во Пакистан

Лахор, 24 септември 2023 (МИА) – Најмалку 30 лица се повредени во железничка несреќа што денеска се случи во Пакистан, соопштија локалните власти.

Петмина од повредените се во тешка состојба.

Железничката несреќа се случила рано наутро во источен Пакистан. Патнички воз кој сообраќал од градот Мјанвали кон Лахор се судрил со товарен воз кој стоел. Причината за несреќата веројатно е човечка грешка.

Транспортните власти ги суспендираа машиновозачот на патничкиот воз, неговиот помошник и двајца вработени во контрола поради невнимание. јт/

Фото: МИА архива

Остани поврзан