• среда, 17 април 2024

Мик Шумахер преоѓа во „ендуро“, но останува резерва во Мерцедес

Мик Шумахер преоѓа во „ендуро“, но останува резерва во Мерцедес

 Берлин, 22 ноември 2023 (МИА) – Германскиот возач, 24–годишниот Мик Шумахер, следната сезона ќе вози во Светското ендуро првенство за екипата Алпин, но во истовреме ќе остане и резервен возач на Мерцедес во Формула 1.

Шумахер ќе биде еден од шесте возачи на Алпин кои ќе ги возат нивната два А424 Хиперкар модели.

„Среќен сум и благодарен што следната сезона ќе бидам резервен возач на Ф1 тимот на Мерцедес. Добро е да си поврзан со овој голем тим“, објави на социјалните мрежи синот а седумкратниот светски првак во Ф1 Михаел Шумахер.

Мик Шумахер во текот на 2021 и 2022 возеше во Формула 1 за Хас, а од оваа сезона има улога на резервен, трет, возач на Мерцедес. ег/
ФОТО: Фејсбук

Остани поврзан