• понеделник, 04 март 2024

МИА Најави – свет

МИА Најави – свет

15 јуни 2023

Белград – Претседателката на Словенија, Наташа Пирц Мусар во посета на Србија.

Брисел – Почнува дводневниот состанок на министрите за одбрана на НАТО.

Мадрид – Премиерот Педро Санчез ќе ги презентира приоритетите на шпанското претседавање со Советот на Европска Унија.

Брисел – ЕУ е домаќин на Седмата бриселска конференција за иднината на Сирија и регионот.

Луксембург – Почнува дводневниот состанок на министрите за финансии на ЕУ.

Берн – Претседателот на Украина, Володимир Зеленски преку видео ќе им се обрати на швајцарските пратеници.

Париз – ОЕЦД ќе го објави извештајот за интеграција на имигрантите.

Брисел – Гласање во Комитетот за животна средина на ЕП за Зелениот договор на ЕУ.

Њујорк – Прес-конференција на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш за климата.

Мексико Сити – Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен во посета на Мексико.

Остани поврзан