• понеделник, 13 мај 2024
МИА Најави МКД

20 април 2024

Скопје - Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев и директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски, ќе го посетат Центарот за обука во Идризово. (Центар за обука/10:30, изјава за медиуми/11:10, пристигнување на медиумиските екипи/10:15)

Скопје - Конференција #MKвоЕУ: Предизвици и перспективи во организација на ЦИВИЛ. (х.„Континентал“/12:00)

Скопје - Тимот на Наше Ѓорче ќе одржи прес-конференција против бетонизација на Ѓорче Петров. (Пред новата општинска зграда/11:00)

Штип - Градоначалникот на Општина Штип, Иван Јорданов ќе положи цвеќе на бистата на великанот Ацо Шопов (10:00), Парк во населба Баби - Настан на детската градинка "Астибо" -"Ајде сите во парк" и пуштање во употреба на "Пумп Патека" (10:15), 100 години АЕРО КЛУБ - Штип (спортски аеродром сушево/12:00) 

Скопје - Музички хепенинг за собирање средства за лекување на Кара Селовска во организација на Општина Центар. (Парк на Франкофонија)

Скопје - Промоција на делата „Чук чук", „Слатко сонувај“ и „Верувај ми“ на авторот Андерс Рослунд на Саемот на книга. (12:00)

Скопје - Хуманитарен концерт во сеќавање на Климентина Рафајловска (1977-1994), ученик (пијано и харфа) во ДМБУЦ “Илија Николовски-Луј” во Скопје. (КИЦ, Салон 19:19/19:00)

Скопје - Петто издание на „Крај Вардарот Џез Фестивал 2024“ со  настап на „Cobalt Code Unit“. (Едукативен културен центар Лабораториум/21:00) 

Скопје - Свечено отворање на 36ти. ЕТКФ Европски шампионат и куп во традиционално карате во организација на МТКФ. (СЦ „Јане Сандански“/14:00)

ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 2024:

Ново Село/Босилово/Василево/Радовиш/Струмица - Kандидатот за претседател Стево Пендаровски на средби со граѓани во Ново Село (Парк пред Дом на културата/15:00), Босилово (Пред ОУ „Гоце Делчев“/16:00), Василево (пред Дом на културата/17:00), митинг во Радовиш (Пред стара стоковна куќа/18:30), и митинг во Струмица (Градски плоштад/20:00, во живо на фејсбук-страната https://www.facebook.com/SPendarovski)

Македонска Каменица/Пехчево/Берово/Делчево - Кандидатката за претседател на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска-Давкова ќе ја презентира програмата пред граѓаните во Македонска Каменица (16 00), Пехчево (17:00), Берово (18:30) и Делчево (20:30) 

Скопје - Митинг на претседателскиот кандидат Стевчо Јакимовски и коалицијата „Храбро за Македонија“. (Фонтана Карпош 3, спроти Тинекс/18:00)

Ресен/Претор/Новаци/Могила/Битола - Кандидатот за претседател на Движењето ЗНАМ - За наша Македонија Максим Димитриевски ќе ја презентира програмата пред граѓаните во Ресен (Пристигнување Општински штаб Ресен/12:00,
обраќање на претседателскиот кандидат, Максим Димитриевски/12:20, средби со граѓани на градскиот пазар/12:30, положување цвеќе на бистите на Стив Наумов и Мите Богоевски кои се наоѓаат на градскиот плоштад/12:50, изјава/13:00, live stream на fb страната на Maksim Dimitrievski), во Претор (13:00) во Новаци (пристигнување/13:15, разговор со граѓани-жители на Новаци (13:00), во Могила (пристигнување/15:00, разговор со граѓани жители на Могила/15:00), Битола (пристигнување/18:30, по “Широк Сокак” - средби со случајни минувачи, потпишување на меморандум за соработка на Максим Димитриевски и претседателот на бранителите- ОИШ на Движењето “ЗНАМ” - За Наша Македонија/18:40, Продолжување на прошетката по “Широк Сокак”/19:00, пристигање до споменикот на “Илинден и НОБ”/19:35, обраќање на  кандидатот за претседател на Македонија, Максим Димитриевски/плоштад “Магнолија”/20:00, live stream на fb страната на Maksim Dimitrievski)


ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024:

Брвеница/Тетово - Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски ќе биде меѓу граѓаните на Брвеница (Спортската сала „Кочо Рацин“  https://www.google.com/maps/place/Sports+Hall+%22Kocho+Racin%22/@41.9658057,20.9800626,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x1353fa1646700025:0x34ccf2eafd5278d1!8m2!3d41.9658057!4d20.9826375!16s%2Fg%2F1v5drwzg?entry=ttu/18:00) и во Тетово (Парк кај Домот на културата „Иво Антески – Смок“, https://www.google.com/maps/place/House+of+Culture+Iljo+Anteski+-+Smok+Cultural+Center/@42.0092469,20.9699054,17z/data=!3m1!4b1!4m6!3m5!1s0x1353f0e989aa1c8f:0xcdeb84677a20d1bf!8m2!3d42.0092469!4d20.9724803!16s%2Fg%2F11bc95v4l4?entry=ttu/19:30) 

Куманово - Носителот на листа на кандидати за пратеници од Изборна единица 2, предводена од СДСМ и „Коалицијата за европска иднина“, Оливер Спасовски, ќе одржи прес-конференција. (Градски плоштад во Куманово, https://maps.app.goo.gl/PMtXzQN8yZgRmcZe9?g_st=ic/10:30)

Гостивар - Носителката на листата за пратеници во ИЕ 6 на СДСМ и Коалицијата за европска иднина, Славјанка Петровска ќе даде изјава за медиумите. (Градски парк/12:30)

Скопје - Ко-носителот на листа на кандидати за пратеници од Изборна единица 2, предводена од СДСМ и „Коалицијата за европска иднина“, Фатмир Битиќи ќе одржи прес-конференција. (Пред објектот на Ажур, на ул. 100. бр. 3, нас. Волково, https://maps.app.goo.gl/7xd31ZRA8MNKSMpSA, изјава за медиумите/10:30)

Скопје - Претставување на носителите на листи и програмските цели на политичката партија Родина Македонија - Парламентарни избори 2024. (Јавна соба/11:15, изјава за медиумите/11:45)

Кочани - Носителот на изборна единица 3, Сања Лукаревска ќе даде изјава за медиуми.ред Трговскиот центар/ 10:30)

Скопје - Прес-конференција на шефовите на Штабовите за парламентарните избори на Коалицијата ВРЕДИ. (Штаб на Коалицијата ВРЕДИ кај плоштадот Скендербег/12:00)

 

_____________________________________________________________________________________________________ 

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 

 

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан