• сабота, 25 мај 2024
МИА Најави - МКД

27 март 2023 

Скопје - Собранието на Република Северна Македонија ќе ги одржи 50-та, 79-та, 86-та и 71-та седница. (12:00, 12:10, 12:20, 12:30)

Скопје - Министерството за надворешни работи организира традиционален „НАТО појадок“  со учество на дипломатскиот кор на кој ќе се обратат премиерот Димитар Ковачевски и министерот Бујар Османи. (Клуб на пратеници/09:00)

Скопје - Премиерот Димитар Ковачевски, министерката за одбрана Славјанка Петровска и началникот на Генералштабот на Армијата генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, ќе се обратат на централната свеченост за одбележување на третата годишнина од членството на Северна Македонија во НАТО. (Касарна „Илинден“/ 11:00, пристигнување на медиумските екипи во 10.00, Видео од централната свеченост на македонски јазик,  Видео од централната свеченост на албански јазик)

Скопје - Министерката за Европа и надворешни работи на Република Албанија Отља Џачка во официјална посета на Република Северна Македонија: 

- пристигнување во МНР. (10:45)
 
- тет-а-тет средба меѓу министерот за надворешни работи Османи и Џачка (10:50 - 11:05)
 
- билатерална средба на делегациите на двете министерства(11:10-11:35)
 
- прес-конференција (11:40- 12:00)
 
- средба со претседателот на Собранието Талат Џафери. (Собрание, Сала на Влада/13:00 - 13:30)
 
- средба со претседателот на ДУИ Али Ахмети. (Собрание, Кабинет на Али Ахмети/13:30 - 14:00)
 
Скопје - Министерот за правда Кренар Лога  ќе одржи брифинг за медиуми, со можност за изјава по завршувањето. (Министерство за правда/10.30, видео инсерти и фотографии на почетокот на брифингот)
 
Скопје - Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во соработка со ЈП Национални шуми организира акција за пошумување и обнова на опожарена површина со пожарите од 2021 година на територија од општина Делчево.(збирно место подружница Голак Делчево 11:30)
 
Штип - Универзитетот „Гоце Делчев“ одбележува 16 години од основањеto. (Свечена академија во Мултимедијалниот центар на УГД (Економски факултет)/12:00, изјави за медиумите во 11:45)
 
Скопје -  Состанокот на Претседателството на Самостојниот синдикат за здравство, фармација и социјална заштита за се уште непотпишаниот анекс за изменување и дополнување на Колективниот договор за здравствената дејност на РМ, по што ќе се одржи прес-конференција за претходно донесената Oдлука на Советот за протест пред Министерството за здравство. (Сојуз на синдикати, 10-ти кат/12:00)
 
Скопје -  Доделување на годишните награди на Здружението на новинарите на Македонија. (Мала станица/12.00) 
 
Скопје - Манифестација „Тетовирани импресии“ по повод месецот на Горан Стефановски на Факултетот за драмски уметности-Скопје.
 
Скопје - Петдневна работилница во рамки на Програмата за применета уметност во Скопје во организација на Академијата Култарт, Здружение „Еду Центар“ во Скопје во соработка со Националната галерија на Република Северна Македонија. 
______________________________________________________________________

***МИА ги објавува местото и времето на одржување на настаните и притоа не презема обврска за реизвестување доколку дојде до промена на најавените термини***

 
 
 
 

Остани поврзан