• петок, 29 септември 2023
МИА Најави МКД (ДПЛ)

7 февруари 2023

Скопје - Претседателот Стево Пендаровски ќе го прими Јан Липавски, министер за надворешни работи на Чешката Република, кој престојува во посета на Република Северна Македонија. (Кабинетот на претседателот во 12:00)

Скопје – Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија Талат Џафери ќе се сретне со чешка делегација предводена од министерот за надворешни работи, Јан Липавски. (сала на Влада/ 10:45 – 11:15) 

Скопје – Заедничка средба на претседателот на собраниската Комисија за надворешни работи Антонијо Милошоски и претседателот на собраниската Комисија за европски работи Арбер Адеми со чешките пратеници Марек Женишек, претседател на Комисијата за надворешни работи и Ондржеј Бенишик, претседател на Комисијата за европски работи. (сала на Влада/ 11:20 – 11:50) 

Скопје - Средба на шефот на дипломатијата Бујар Османи со неговиот чешки колега Јан Липавски (МНР)

-Пристигнување на министерот Липавски (МНР /9:45)

-Тет-а-тет средба /09:50-10:10

-Прес-конференција (Хол на МНР 10:15-10:35)

Скопје – Седница на собраниската Комисија за труд и социјална политика. (сала „Борис Трајковски“/ 12:00) 

Скопје - Прес-конференција на министерот за економија Крешник Бектеши.(Медија центар на Влада/10:30)

Скопје – Заедничка прес-конференција на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги и Министерството за труд и социјална политика на која ќе биде промовирана новата веб страница „Родот и медиумите“. (Агенција за ААВМУ, кат 2/ 9:30) 

Скопје – Одбележување на „Денот за безбеден интернет“. (Македонски центар з меѓународна соработка/ 12:00) 

Крива Паланка – Отворање на изложбата „Стаклена соба: Погрешни информации и манипулации на интернет“, во организација на Делегацијата на Европската Унија и Македонскиот институт за медиуми. (Европска куќа Крива Паланка/ 13:00) 

Скопје – Прес-конференција на Друштвото на писателите на Македонија на која ќе биде соопштена наградата „Ацо Шопов“. (ДПМ/ 11:00) 

Скопје – Разговор со Александар Русјаков, автор на романот „Хотел меѓу две војни“ - книга за месец февруари во Библиотеката. (ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“/ 19:00) 

Битола - Промоција на книгата „Брливо шилеже“ од авторот Божин Андоновски (Центар за култура, мала сала / 17.00 ч.)

Остани поврзан