• сабота, 15 јуни 2024

МЗ во Појасот Газа: Бројот на загинати во Газа надмина 35.000

МЗ во Појасот Газа: Бројот на загинати во Газа надмина 35.000

Газа, 12 мај 2024 (МИА) - Министерството за здравство на Хамас денеска објави дека 35.034 лица загинале во Појасот Газа од почетокот на војната меѓу Израел и Хамас.

Во изминатите 24 часа се убиени најмалку 63 Палестинци, се додава во соопштението.

Министерството наведува и дека во последните седум месеци од војната биле ранети 78.755 лица. мс/

фото: МИА архива

Остани поврзан