• петок, 26 мај 2023

Костадиновска-Стојчевска ќе го отвори „Крушево – Град на културата 2023“

Костадиновска-Стојчевска ќе го отвори „Крушево – Град на културата 2023“

Крушево, 26 мај 2023 (МИА) - Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска денеска во Крушево ќе се обрати на свеченоста по повод започнувањето на манифестацијата „Град на културата“.

Манифестацијата, која  се одвива под мотото „Крушево – жив споменик на културата“, ќе почне во 17:00 часот со посета на галеријата „Никола Мартиноски“, како потсетник на доајенот на ликовната уметност кој изврши големо влијание за современиот развој на државата во 50-тите и 60-тите години на минатиот век.

Свечената програма, со наслов „Безвременска хармонија“, ќе почне во 18:30 часот пред споменикот „Македониум“, со концерт на евергрини на Камерниот оркестар од Битола, на кој ќе настапат македонските музички ѕвезди: Елена Ристеска, Мики Јовановски-Џафер, Ристо Самарџиев, Дарио, Кристина Арнаудова, Пере и „Нокаут“, Наде Талеска, Димитар Андоновски, Тамара Стојковска, Марија Цветаноска, Александра Трајческа и хорот „Проарс“, соопшти Министерството за култура.

Во рамките на манифестацијата, во Крушево во текот на целата година ќе се реализираат голем број настани на различни локации во и околу градот.

Реализацијата на програмата на проектот „Културен град“ е во соработка со локалната самоуправа и е од особено значење за зајакнување на културниот развој и развојот на туризмот на локално ниво.са/

Можно е и ова да ти се допаѓа

Остани поврзан