• среда, 15 мај 2024

Конференциска лига: Шкендија го победи Арарат, Академија Пандев пред висок пораз во Полска

Скопје, 7 јули 2022 (МИА) – Половичен успех на македонските екипи вечерва во Конференциската лига на УЕФА. Шкендија на „Тодор Проески“ во Скопје забележа победа над Арарат од Ерменија со 2:0, резултат постигнат уште во првото полувреме. Стрелци на головите за тетовци беа Аденис Шала во 21. и Валмир Нафиу во 45. минута. За разлика од Шкендија, Академија Пандев се наоѓа пред висок пораз на гостувањето во Гдањск кај Лехија. По 45 минути полскиот тим води со 3:0. На овој меч од 8. минута имаше 30.минутен прекин поради тепачка меѓу себе на домашните навивачи. зс/