• четврток, 22 февруари 2024

Извор близок до Хамас вели дека групата е подготвена да го продолжи примирјето

Извор близок до Хамас вели дека групата е подготвена да го продолжи примирјето

Доха, 26 ноември 2023 (МИА) - Извор близок до Хамас во неделата рече дека исламистичкото движење е подготвено да го продолжи сегашното примирје со Израел во Газа за два до четири дена по неговото првично истекување во понеделник.

„Хамас ги информираше посредниците дека движењата на отпорот се подготвени да го продолжат сегашното примирје за два до четири дена. Отпорот верува дека е можно да се обезбеди ослободување на 20 до 40 израелски затвореници“, наведе изворот за француски медиуми.

Тринаесетте израелски заложници ослободени како дел од официјалниот договор меѓу Израел и Хамас се предадени на израелските одбранбени сили денеска, соопштија воени претставници.

Еден заложник со хеликоптер е пренесен во болница, а другите 12 се префрлени директно од Газа до Израел. зш/
фот ЕПА

Остани поврзан