• вторник, 19 септември 2023

Земјотрес почувствуван во Битола

Земјотрес почувствуван во Битола

Скопје, 9 март 2023 (МИА) - Земјотрес со интензитет од три до четири степени според Европската макросеизмичка скала и со Рихтерова магнитуда од 3,3 степени вечерва во 21:59 часот е почувствуван во Битола и околината. 

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е 125 километри југозападно од Скопје и потекнува од епицентралното подрачје Битола-Лерин. бак/

Фото: МИА архива

 

Остани поврзан