• вторник, 21 мај 2024

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја погоди централна Турција

Земјотрес од 4,5 степени според Рихтер ја погоди централна Турција

Анкара, 21 април 2024 (МИА) - Земјотрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала денеска ја погоди централна Турција, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Земјотресот, како што информираат од центарот, се случил на длабочина од осум километри.

Епицентарот на земјотресот бил на 19 километри североисточно од градот Турхал, кој има околу 110.000 жители. рп/

Фото: МИА архива

Остани поврзан