• вторник, 11 јуни 2024

Епископот Атанасиј од Полската православна црква во посета на Македонската православна црква

Епископот Атанасиј од Полската православна црква во посета на Македонската православна црква

Скопје, 15 мај 2024 (МИА) - Епископот Лодзински и Позњански г. Атанасиј, од Полската православна црква, на покана од митрополит Кумановско-осоговски г. Григориј, е во неколкудневна посета на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Митрополитот Атанасиј денеска имаше средба со архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан, во Македонската Архиепископија во Скопје, објави Литургија.мк.

Полскиот митрополит, претходно, заедно со владиката Григориј и вомировениот митрополит г. Јосиф, посетија храмови и манастири од Кумановско-осоговската епархија.са/

Фото: Литургија.мк

Остани поврзан