• сабота, 06 јули 2024

Една одлична четвртина доволна за Баскет КАМ да изедначи во финалето со Бадел

Македонска Каменица, 22 мај 2021 (МИА) – Кошаркарките на Баскет КАМ брзо се опоравија по оној почетен шок, односно поразот пред неколку дена во првиот натпревар од финалето на плеј-офот. Една феноменална четвртина беше доволна за девојките од М. Каменица да го победат Бадел со 78:73 и да израмнат на 1:1 во финалната серија. Екипата од Скопје парираше во првиот период, дури девојките во сино-жолта комбинација го добија таа четвртина со минимални (15:14). А потоа следуваа извонредни 10 минути за Баскет КАМ за на полувреме да се отиде со 56:36. По ваквиот резултат веќе стана јасно дека во Македонска Каменица нема да се случи ново изненадување. Следниот меч треба да се игра на 26 мај (среда), во Скопје, каде домаќин е екипата на Бадел 1862. зс/